Influence marketing znany jest branży już od kilku lat. Jednak wraz z rosnącą rolą pokolenia Z, jak również sięgającym ponad 40 proc. wskaźnikiem wykorzystywania adblocków, stał się topowym narzędziem dla marketerów. Kim zatem jest influencer i czym się różni microinfluencer od celebryty? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym wpisie
„Zrozumieć social media” moja debiutancka książka na temat psychologii mediów społecznościowych.
View this post on InstagramA post shared by Artur Roguski (@artur_roguski) on
Na początek warto przytoczyć trochę danych, które udowodnią, że influencerzy rzeczywiście są (będą) rozchwytywani przez marketerów (badanie własne Whitepress).
- 46 proc. polskich marketerów planuje zwiększyć wydatki na influence marketing
- 31 proc. firm wydawała w 2018 roku powyżej 5 tys. zł. miesięcznie na działania influence marketingowe
- Tylko 6,4 proc. marketerów nie było zadowolonych z przeprowadzonych działań tego typu
Jak dzielimy influencerów?
Granice ustalone na podstawie liczby fanów czy followersów są dosyć płynne i nie radzę przywiązywać się do konkretnych liczb. Musisz pamiętać, że influencerów dzielimy też ze względu na platformy, z których korzystają (youtuberzy, instagramerzy, blogerzy, podcasterzy, tiktokerzy) oraz kategorię contentu, którym się zajmują (moda i uroda, sport, finanse, rozrywka, lifestyle itd.). Jednak te podziały są dosyć oczywiste i intuicyjne. Dlatego też skupimy się na rozróżnieniu ze względu na liczbę obserwujących, fanów czy followersów.
Nanoinfluencer – do 1 tys. obserwujących
Tak na dobrą sprawę jest nim każdy z nas, kto prowadzi swoje kanały społecznościowe. Jak pokazują klasyczne już badania Nielsena „Consumer trust” najbardziej w swoich decyzjach zakupowych ufamy osobom, które znamy. A kogo my, jako nanoinfluencerzy, mamy wśród swoich obserwujących na Instagramie czy Twitterze? Oczywiście rodzinę, znajomych z pracy, podwórka czy ze szkoły.Pomimo tego, że zasięgi przeciętnego nanoinfluencera nie przekraczają tysiąca osób, to coraz częściej są wykorzystywani przez marketerów. Niskie zasięgi niwelują po części bardzo wysokim wskaźnikiem konwersji. Dodatkowo są to też przedstawiciele nisz tematycznych, do których ciężko dotrzeć tradycyjnymi kanałami komunikacji.
Microinfluencer – od 1 tys. do 100 tys. obserwujących
Ich grupa odbiorców zaczęła wykraczać poza znajome im osoby. Treści, które tworzą trafiają do szerszego grona internautów. Liczebność tej grupy to od kilku do kilkudziesięciu tysięcy osób (w zależności od tematyki, którą poruszają). Microinfluencer, podobnie jak nanoinfluencer najczęściej zajmuje się bardzo konkretną branżą i lojalnymi fanami. Dzięki niezbyt dużym zasięgom często wchodzi z nimi w interakcje, odpowiada na komentarze i wiadomości. Skutkuje to wysokim zaufaniem przekładającym się na wysoką konwersję działań reklamowych, przy względnie sensownym zasięgu.
Popularną taktyką marketingową jest prowadzenie akcji z dużą liczbą microinfluencerów jednocześnie, aby uzyskać większy zasięg, przy zachowaniu znaczącej konwersji sprzedaży.
Influencer – od 100 tys. do miliona obserwujących
Za takowych uznaje się osoby, które na swoim głównym kanale/profilu przekroczyły 100 tysięcy obserwujących. W większości są to osoby, które bycie influencerem traktują jako pracę na pełen etat i są w stanie realnie (często na wysokim poziomie) utrzymać się z działań online. Tworzą jakościowe treści, które są publikowane nierzadko ze stałą częstotliwością. Również nie działają sami i współpracują z innymi osobami przy przygotowaniu contentu. Aktywnie działają na wielu serwisach społecznościowych tworząc dedykowane treści na każdy z nich.
Rodzaj współpracy: płatne w formie lokowania produktu, recenzji czy testów
Charakterystyka: doświadczeni biznesowo, mają komfort w wybieraniu ofert. Za najbardziej wartościowe uważają długoterminowe współprace z jedną marką
Kanały: głównie Youtube oraz Instagram
Celebryta – od kilkuset tysięcy w górę
To osoba, która ze względu na swoją działalność poza internetem ma przynajmniej kilkaset tysięcy obserwujących na swoich kanałach społecznościowych. Coraz więcej z nich przełamuje barierę miliona obserwujących. Procentowe wskaźniki zaangażowania obserwujących na kanale celebryty są kilkukrotnie mniejsze niż w przypadku nano i microinfluencerów, jednak nadrabia to liczną grupą odbiorców.
Obserwujący doskonale wiedzą, że ich idole celebryci reklamują wszystko jeśli tylko dostają za to godziwe pieniądze. Mimo to akceptują taki stan rzeczy i zostają im wierni (o ile zostanie zachowany odpowiedni balans pomiędzy treścią promocyjną, a pozostałą).Głównym źródłem dochodów celebrytów nie są współprace z markami, ale ich codzienna praca – gra w serialach, gra w piłkę nożną czy koncertowanie i nagrywanie muzyki.
Charakterystyka: treści w postaci zdjęć zrobionych przez nich samych lub agenta, który odpowiada za współprace z markami. Zazwyczaj nie wchodzą we współprace długoterminowe. Dodatkowe zapisy w umowach o czasowym zakazie konkurencji płatne dodatkowo
Kanały: Instagram
Makroinfluencer – od kilkuset tysięcy w górę
Ich mianem określamy najbardziej popularnych twórców internetowych, których popularność w pewnym momencie zaczęła wykraczać poza internet. Przykładem jest Macademian, która zaczynała jako blogerka modowa, by zostać zaproszona do prowadzenia telewizji śniadaniowej. Makroinfluencer to tak na dobrą sprawę firma zatrudniająca często kilkadziesiąt osób i rozbudowująca portfolio swoich usług oraz produktów (Grupa Abstra). Większość nowych produktów i usług nie jest związana z digitalem i dotyczy sprzedaży ubrań, akcesoriów, kosmetyków czy książek.
Charakterystyka: profesjonalnie przygotowane treści, praca projektowa
Kim jest KOLs?
::
Mam nadzieję, że udało mi się w tym krótkim wpisie przybliżyć Ci podstawowy podział influencerów. Zachęcam do komentowania oraz odwiedzenia mojego profilu na Instagramie
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat influence marketingu to zachęcam do lektury książki wydanej przez Whitepress.
View this post on InstagramA post shared by Artur Roguski (@artur_roguski) on