Kim jest influencer? Ile kosztuje współpraca z influencerami?

rece

Influence marketing znany jest branży już od kilku lat. Jednak wraz z rosnącą rolą pokolenia Z, jak również sięgającym ponad 40 proc. wskaźnikiem wykorzystywania adblocków, stał się topowym narzędziem dla marketerów. Kim zatem jest influencer i czym się różni microinfluencer od celebryty? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym wpisie

 

Na początek warto przytoczyć trochę danych, które udowodnią, że influencerzy rzeczywiście są (będą) rozchwytywani przez marketerów (badanie własne Whitepress).

  • 46 proc. polskich marketerów planuje zwiększyć wydatki na influence marketing
  • 31 proc. firm wydawała w 2018 roku powyżej 5 tys. zł. miesięcznie na działania influence marketingowe
  • Tylko 6,4 proc. marketerów nie było zadowolonych z przeprowadzonych działań tego typu

Jak dzielimy influencerów?

Granice ustalone na podstawie liczby fanów czy followersów są dosyć płynne i nie radzę przywiązywać się do konkretnych liczb. Musisz pamiętać, że influencerów dzielimy też ze względu na platformy, z których korzystają (youtuberzy, instagramerzy, blogerzy itp) oraz kategorię contentu, którym się zajmują (moda i uroda, sport, finanse, rozrywka, lifestyle itd.). Jednak te podziały są dosyć oczywiste i intuicyjne. Dlatego też skupimy się na rozróżnieniu ze względu na liczbę obserwujących, fanów czy followersów.

Nanoinfluencer

Tak na dobrą sprawę jest nim każdy z nas, kto prowadzi swoje kanały społecznościowe. Jak pokazują klasyczne już badania Nielsena „Consumer trust” najbardziej w swoich decyzjach zakupowych ufamy osobom, które znamy. A kogo my, jako nanoinfluencerzy, mamy wśród swoich obserwujących na Instagramie czy Twitterze? Oczywiście rodzinę, znajomych z pracy, podwórka czy ze szkoły.
Pomimo tego, że zasięgi przeciętnego nanoinfluencera nie przekraczają tysiąca osób, to coraz częściej są wykorzystywani przez marketerów. Niskie zasięgi niwelują po części bardzo wysokim wskaźnikiem konwersji. Dodatkowo są to też przedstawiciele nisz tematycznych, do których ciężko dotrzeć tradycyjnymi kanałami komunikacji.
Rodzaj współpracy: barter, wysyłka produktów.

Microinfluencer

Ich grupa odbiorców zaczęła wykraczać poza znajome im osoby. Treści, które tworzą, dzięki skutecznym hashtagom czy pozycjonowaniu w wyszukiwarkach, trafiają do szerszego grona internautów. Liczebność tej grupy to od kilku do kilkudziesięciu tysięcy osób (w zależności od tematyki, którą poruszają). Microinfluencer, podobnie jak nanoinfluencer najczęściej zajmuje się bardzo konkretną branżą i lojalnymi fanami. Dzięki niezbyt dużym zasięgom często wchodzi z nimi w interakcje, odpowiada na komentarze i wiadomości. Skutkuje to wysokim zaufaniem przekładającym się na wysoką konwersję działań reklamowych.
Popularną taktyką marketingową jest prowadzenie akcji z dużą liczbą microinfluencerów jednocześnie, aby uzyskać większy zasięg, przy zachowaniu znaczącej konwersji sprzedaży.
Rodzaj współpracy: barter, wysyłka produktów, płatne współprace w przedziale od kilkuset (najczęściej), do kilku tysięcy złotych.

Celebryta

To osoba, która ze względu na swoją działalność (w internecie lub poza nim – na przykład w telewizji), ma przynajmniej kilkaset tysięcy obserwujących na swoich kanałach społecznościowych. Coraz więcej z nich przełamuję na Instagramie i Youtubie barierę miliona fanów. Wśród nich dominują osoby z takich kategorii jak lifestyle (Maffashion), rozrywka (Kuba Wojewódzki) czy sport (Robert Lewandowski). Procentowe wskaźniki zaangażowania obserwujących na kanale celebryty są kilkukrotnie mniejsze niż w przypadku nano i microinfluencerów, jednak nadrabia to masą. Obserwujący doskonale wiedzą, że ich idole celebryci reklamują wszystko jeśli tylko dostają za to godziwe pieniądze. Mimo to akceptują taki stan rzeczy i zostają im wierni (o ile zostanie zachowany odpowiedni balans pomiędzy treścią promocyjną, a pozostałą).
Głównym źródłem dochodów celebrytów nie są współprace z markami, ale ich codzienna praca – gra w serialach, gra w piłkę nożną czy koncertowanie i nagrywanie muzyki.
Rodzaj współpracy: płatna od kilkudziesięciu tysięcy złotych w górę.

Po prostu influencer

Jest to osoba, która wokół siebie zgromadziła od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy obserwujących. Żeby było zabawniej, nie ma jednej nazwy na influencerów, którzy są pomiędzy microinfluencerami, a celebrytami. W książce Whitepress „Influencer marketing od A do Z” określono ich mianem „makroinfluencerów”. Przy okazji polecam jej zakup wszystkim, którzy planują rozpocząć działania z influencerami w najbliższym czasie.
Najczęściej bycie sławnym i wpływowym jest głównym źródłem dochodu makroinfluencera, który po osiągnięciu pewnej skali zdecydował się zrezygnować ze swojej dotychczasowej pracy. Wokół swojej popularności buduje własne biznesy takie jak sprzedaż merchu (własne ubrania, gadżety) czy wydawnictwa (przykład Michała Szafrańskiego czy Radka Kotarskiego).  Są to osoby, z którymi najlepiej się współpracuje, ponieważ są biznesowo bardzo doświadczone.
Rodzaj współpracy: płatna od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

 

::

Mam nadzieję, że udało mi się w tym krótkim wpisie przybliżyć Ci podstawowy podział influencerów. Zachęcam do komentowania oraz odwiedzenia mojego profilu na Instagramie oraz Facebooku.

O autorze

Pracę z mediami społecznościowymi rozpocząłem w 2010 roku w agencji Ogilvy Interactive. Kolejne doświadczenie zdobywałem jako dyr. ds. mediów internetowych w magazynie branżowym Brief oraz product manager w Grupie Onet-RAS oraz social media manager w Edipresse Polska.  Czytaj więcej >

POLULARNE WPISY

UDOSTĘPNIJ

Zobacz również na moje szkolenia

DODAJ KOMENTARZ