Facebook: tego o nim nie wiedzieliście

ON+POINT

Facebook przez lata rozrastał się o nowe funkcje. Większość z nich nie była przez niego komunikowana. Zapoznajcie się ukrytymi funkcjami Facebooka, o których nie wie jego przeciętny użytkownik.

Ukryte skrzynka z wiadomościami

Zaczynamy od czegoś mniej hardcorowego, ale wartego przypomnienia. W mesengerze oprócz standardowej skrzynki odbiorczej (najnowsze) mamy też skrzynkę nazwaną „inne” (ang. other). Domyślnie Facebook oczywiście pokazuje nam najnowsze. Problem w tym, że wpadają tam tylko wiadomości od znajomych. Do „inne” natomiast ląduje te od użytkowników, którzy w naszych znajomych nie są. Warto tam co pewien czas zaglądać.

Skrzynka „inne” na Facebooku – jak ją znaleźć? Klikacie na głównej stronie serwisu w wiadomości. Następnie w lewym górnym rogu, nad listą osób, z którymi prowadziliście ostatnio rozmowy, macie wyboldowane „najnowsze” i wyszarzone „inne”.

Sprawdź kto i gdzie logował się na Twoje konto

Bardzo ważna i ciekawa opcja pokazująca kiedy, gdzie, z jakiego urządzenia i systemu operacyjnego logował się na Twoje konto na Facebooku. Warto regularnie tam zaglądać i kończyć sesje, których sobie nie przypominamy.

Koniecznie teraz sprawdźcie – gwarantuje, że co 50 proc. z Was złapie się za głowę i da sobie rękę uciąć, że o danej porze, w danym miejscu nie była. Warto też po zakończeniu takiej sesji od razu zmienić hasło.

Opcje tę znajdziecie po kliknięciu w ustawienia konta oraz wybraniu opcji „bezpieczeństwo”.

Zauważcie też jak dużo opcji zabezpieczenia konta i szyfrowania zostało dodanych. Coś może być niestety na rzeczy…

Emoticonki – są ich setki

Wystarczy wejść na tę stronę lub jej podobną (jest kilka) i cieszyć się setkami ikonek.
Część z nich przydaje się bardzo w tworzeniu angażujących postów.

Historia związku na Facebooku

Jesteście z kimś parą na Facebooku (stan cywilny zaznaczony „w związku” bądź „w związku małżeńskim”)? Jeśli tak to wpiszcie w adres przeglądarki www.facebook.com/us i zobaczcie co się stanie 😉

Zapisz swojego całego Facebooka

Tak. Istnieje zrobienie kopii każdej aktywności, każdego postu itp. ze swojego profilu. Nie próbowałem tego zrobić w obawie ile czasu i miejsca na dysku twardym to zajmie 😉

Aby to zrobić wchodzicie do ustawień konta i na samym dole klikacie w „pobierz kopię”.

To samo możecie zrobić też z całym swoim fan pagem, któego jesteście moderatorem (znajdziecie to na pierwszej stronie jego ustawień).

Możesz zostawić komuś swoje konto w spadku

W przeszłości było wiele afer z tego powodu, że konto zmarłej osoby było aktywne nawet po kilku latach od daty zgonu. Teraz możemy zawczasu wyznaczyć osobę, która przejmie nasze konto „w spadku”. Ciekawostką jest to, że możemy zablokować jej obejrzenie naszych konwersacji i wiadomości.

Dowiedz się więcej o fanach na swoim fan page’u

Jeśli standardowe statystyki fan page’a Ci nie wystarczają to koniecznie zajrzyj na tę stronę. Dzięki Facebook audience insights dowiesz się więcej. Na przykład jak wyglądają Twoi fani na tle wszystkich użytkowników serwisu z Twojego kraju. Porównasz ich demografię, zaangażowanie, zainteresowania jak również (co jest bardzo ciekawe) jakie inne fan page lubią.

Oszukaj edge rank i zobacz wszystkie interesujące Cię posty

Nie ma w sumie w tym wielkiej filozofii. Wystarczy wykorzystać „listy zainteresowań” i dodać do nich fan page, które nas szczególnie interesują. Jeśli ktoś z Was jest szczególnie zainteresowany tematyką kulinarną, to robi taką listę, dodaje do niej fan page stron oraz blogów, które się tym zajmują i gotowe! Teraz wystarczy raz na pewien czas wejść w taką listę i zobaczycie WSZYSTKIE posty zamieszczone przez wybrane fan page. Na listach zainteresowań nie działa algorytm Facebooka, więc nie musicie się obawiać, że coś przegapicie.

Regularnie z tego korzystam jako z porannej prasówki. Takich list mam zrobionych kilka: dla największych mediów światowych, dla polskich regionalnych czy dla serwisów i blogów w tematyce social media. Gorąco polecam i Wam. Pamiętajcie, aby dodać tam fan page Why so social!

::
Zobacz też:

>>> QUIZ Jak dobrze znasz media społecznościowe
>>> Promowanie postów na Facebooku 
>>> Jak pisać posty na Facebooku

O autorze

Pracę z mediami społecznościowymi rozpocząłem w 2010 roku w agencji Ogilvy Interactive. Kolejne doświadczenie zdobywałem jako dyr. ds. mediów internetowych w magazynie branżowym Brief oraz product manager w Grupie Onet-RAS oraz social media manager w Edipresse Polska.  Czytaj więcej >

POLULARNE WPISY

UDOSTĘPNIJ

Zobacz również na moje szkolenia

DODAJ KOMENTARZ