Wiele małych i średnich firm nie prowadzi odpowiednio działań na Facebooku czy w blogosferze ponieważ nie stać ich na zapłacenie grafikowi, który przygotuje odpowiedni, angażujący content w graficznej postaci. Poniżej przedstawiam kilka narzędzi, które sprawią, że każdy będzie mógł szybko zrobić ciekawy post, który zbierze dużo polubień i komentarzy. I to za darmo!
Pewien czas temu pisałem o 3 narzędziach dla content designera: Fotor.com, Infogr.am oraz Hootsuite.com. W poniższym wpisie kolejna porcja darmowych narzędzi do tworzenia i zarządzania treścią w internecie.
Canva.com – idealne narzędzie do tworzenia postów na Facebooku. Na początku wybieramy co chcemy zrobić: wspomniany post, cover photo, plakat, prezentację, plakat, CV, wizytówkę, post na Instagram lub jedną z wielu innych opcji. Dzięki temu nie musimy się martwić o wymiary i nic przycinać. Następnie korzystamy z szablonu, darmowych zdjęć, grafik, wykresów, tekstów itp. Wpisujemy w to swoją treść, klikamy zapisz i gotowe! Bardzo proste, działa na zasadzie drag&drop. Do tego możemy wgrać dodatkowo swoją grafikę.
Oczywiście program ma swoje ograniczenia. Darmowych szablonów i elementów wystarczy nam na długo (inne kosztują po dolarze za sztukę). Jednak, aby móc zapisać za darmo projekt możemy użyć maksymalnie 3 elementów (zapisanie również kosztuje dolara przy większej liczbie użytych elementów). Mimo to Canva idealnie nadaje się do tworzenia postów z cytatami, do przedstawiania prostych wykresów i tym podobnych. Z miejsca zakochałem się w tym narzędziu.
Befunky.com – kolejne narzędzie, które sprawia, że odrobina czasu oraz zmysłu estetycznego pozwolą nam zrezygnować z usług grafika przy podstawowych pracach graficznych. Befunky składa się z 3 części: edytora zdjęć, narzędzia do tworzenia kolaży oraz tworzenia projektów według szablonów (coś na wzór całej Canva.com).
Edytor zdjęć – oprócz standardowych funkcji przycinania, zmiany wielkości obrazu itp. mamy funkcje pozwalające nam popracować nad skórą, oczami czy ustami postaci na zdjęciu. Przyznam szczerze, że to nie moja działka i się tymi funkcjami zbytnio nie bawiłem, ale ich obecność mnie mile zaskoczyła.
Edytor oferuje też wiele ciekawych filtrów, którymi możemy się pobawić. Na szczególną uwagę zasługują te z działu „artsy” – umożliwiają przekonwertowanie naszego zdjęcia np. obraz olejny czy malowankę. Dodatkowo mamy całą gamę różnych tekstur, dzięki którym nasze zdjęcie będzie wyglądało jak namalowane na płótnie, stara fotografia i tak dalej. Fontów (tych z polskimi znakami) również nie brakuje.
Rodzaje filtrów artystycznych na Befunky |
Kolaże – także tutaj mamy całkiem sporo opcji począwszy od wielu możliwości układu zdjęć, przez wybranie tła, a skończywszy na dodawaniu różnego rodzaju elementów graficznych (komiksowe dymki między innymi).
Projekty z szablonów – podobnie jak w przypadku Canva mamy możliwość stworzyć cover photo do portali społecznościowych, menu restauracji, prostą infografikę, baner reklamowy, wizytówkę itp. Jednak pod kilkoma względami ta część BeFunky ustępuje Canvie. Po pierwsze jest zdecydowanie mniej elementów graficznych do wyboru. Po drugie nie ma szablonu Facebook Post, który wydaje się być jednak kluczowy.
Podsumowując – Befunky, a zwłaszcza kolaże i photo editor, jest świetnym uzupełnieniem Canvy. Oczywiście część funkcji czy grafik jest dostępna tylko dla osób, które wykupiły abonament (5 dolarów miesięcznie albo 25 rocznie), jednak te darmowe i tak dają duże pole do popisu.
Placeit.net – po części jest to narzędzie do tworzenia grafik, po części kreatywnego pokazywania projektów. W placeit.net chodzi o to, że wybieramy jedno z setek zdjęć smartfonów, komputerów czy tabletów i na ich ekran wgrywamy naszą grafikę. Tak jak poniżej na przykładzie.
Wygląda to fajnie, atrakcyjnie jednak nie jest tanie. Za darmo możemy jedynie ściągnąć zdjęcie w niskiej rozdzielczości. Za dobrą rozdzielczość trzeba zapłacić minimalnie 8 dolarów. Oczywiście można skorzystać z abonamentów miesięcznych, jednak i tak nie są one zbyt tanie i minimalny czas ich trwania to 3 miesiące.
Recitethis.com – program do szybkiego tworzenia grafik z cytatami. Po prostu wpisujemy żądany tekst i wybieramy jeden z szablonów. Program całkowicie darmowy. Minusem jest to, że każda tak stworzona grafika posiada logotyp Recitethis.com. W większości szablonów jednak łatwo go usunąć poprzez odpowiednie kadrowanie 😉
Quotescover.com – jest to kolejny serwis do tworzenia grafik z cytatami. Również zupełnie darmowy, dodatkowo z bardziej rozbudowanymi funkcjami. Dodajemy tekst i losujemy jego rozłożenie, rodzaj czcionki oraz kolor. Daje to wiele zabawy i całkiem ciekawe rezultaty. Potem całość możemy jeszcze edytować dzięki zmianie koloru tła, orientacji teksu itp. Ciekawe jest to, że narzędzie pozwala nam też w łatwy sposób dodać autora cytatu i daty. Dla mnie o wiele fajniejsze narzędzie niż powyższy Recitethis. Poza tym grafiki mają rozmiar odpowiedni akurat pod post na Facebooku.
::
Mam nadzieję, że powyższe zestawienie pomoże Wam tworzyć jeszcze bardziej angażujący content na Wasze fan page’e. Do pełni szczęścia polecam też przeczytać wpis o tym jak postować na Facebooku.