Top Stories czyli nowy filtr na facebook.com

facebook

Od pół roku czekam co zrobi facebook ze stale rosnącą ilością kontentu w naszym news feed. Najpierw powstał EdgeRank filtrujący treści na podstawie naszej interakcji z danym znajomym bądź stroną. Oczywiście filtr można było wyłączyć i zalać sobie news feed na 100% 😉

Od 22 września mamy Top i Recent Stories i powiem szczerze, że mnie na razie rozczarowują. Moich znajomych też, część z nich reaguje na nie agresją. Ale jak do wszystkiego na fejsie i do nowego news feed sie przyzwyczaimy. EdgeRank uległ modyfikacji: teraz wysoko pozycjonowane (na pozycji Top Stories) są również wpisy znajomych/stron, które mają w sumie dużą interakcję w postaci lików i komentarzy. Ale czy na pewno interesuje mnie, że ktoś z moich znajomych jest popularnym „attention whore” i dziesiątki osób angażują się w jego treści? Ja się nie angażuje… Fanpage mojej ulubionej kawy ma x dziesiąt tysięcy fanów i kilkaset lików w ciągu 5 minut. Dzięki temu spycha z Top Stories wpis mojego przyjaciela, który jest dla mnie o wiele ważniejszy.

Nie chce mi się za każdym razem odznaczać Top Stories, wystarczy, że swój email czyszczę ze spamu. Oczywiście facebook cały czas udoskonala EdgeRank, dobiera odpowiednie wartości poszczególnych zmiennych. Ale nie mam pewności, że nowy EdgeRank działa dobrze i podstawi mi pod nos to co mnie ciekawi. Gdzieś z tyłu głowy siedzi niepewność, że wiele interesującego kontentu mnie ominie. Dlatego właśnie stawiam „Dislike” przy Top Stories. Podobno też w tym momencie Recent Stories jest poddane filtrowi co oznacza, że w naszym news feed nie pojawiają się wszystkie wpisy naszych znajomych i naszych ulubionych stron. Przed 22 września przynajmniej można było to włączyć i spędzać 2h dziennie na przeglądaniu całości kontentu.

Możemy też ściągnąć pewien widget na pulpit, który łączy się z facebook’iem. W jego ustawieniach zaznaczamy najbardziej interesujące nas likepage i znajomych. Na pulpit dostajemy powiadomienie, gdy wybrane przez nas elementy wygenerują kontent.
Nie trzeba siedzieć na „fejsie” i mamy pewność, że nie tracimy żadnych treści.
Widget nazywa się „Smarter Foreground” i można go ściągnąć tutaj.

Jak zwykle zachęcam do dyskusji w komentarzach.

O autorze

Pracę z mediami społecznościowymi rozpocząłem w 2010 roku w agencji Ogilvy Interactive. Kolejne doświadczenie zdobywałem jako dyr. ds. mediów internetowych w magazynie branżowym Brief oraz product manager w Grupie Onet-RAS oraz social media manager w Edipresse Polska.  Czytaj więcej >

POLULARNE WPISY

UDOSTĘPNIJ

Zobacz również na moje szkolenia

DODAJ KOMENTARZ