Changebook czyli co tam nowego na fejsiku

fb

Ostatnio, niemalże codziennie pojawia się jakaś nowość na naszym ulubionym portalu społecznościowym. Podejmę się próby wylistowania wszystkiego co ostatnio Mark nam zaserwował. Pewnie i tak wiele rzeczy pominę 😛

Się dzieje.

– 11 marca oficjalnie pożegnaliśmy stare fanpage. Już nigdy nie będzie wspaniałych, widocznych, szarych zakładek . Teraz fp są podobne do profili użytkowników. Wiele osób narzekało, ale już wszyscy się do tego przyzwyczaili.

– skoro zmieniliśmy fp to czemu nie pozmieniać profili osobowych? I stało się. Teraz wyglądamy jak wizytówki. W polu wielkości około 480x200px zawarta jest esencja z człowieka. Wiele osób narzekało, ale już wszyscy się do tego przyzwyczaili.

– skoro mamy profile osobowe podobne do fanpage’y to czemu tych pierwszych nie konwertować na te drugie bezboleśnie? Najpierw zasypujemy random ludzi tysiącem zaproszeń do znajomości, a gdy osiągamy magiczną liczbę 5k znajomych przemieniamy się w fanpage. Trochę posiedzimy i mamy fanów, którzy kosztowaliby nas ponad 15k zł (biorąc pod uwagę dzisiejszą cenę reklamy CPC w Polsce na poziomie 0,32USD).
Teoretycznie to się Markowi nie opłaca… ale wszyscy się pewnie do tego przyzwyczają.

– paskudne wyświetlanie zdjęć na czarnym tle to moja „ulubiona” zmiana ostatnimi czasy. Wiele osób narzeka, ale się do tego przyzwyczaja.

– żeby developerzy nie czuli się osamotnieni to im też uprzykrzymy życie żegnając xfbml, a witając iframes. Wielu developerów będzie narzekało, ale się przyzwyczają. Chociaż żeby nie było, że znowu marudzę, to tą zmianę akurat uważam za coś fajnego in plus.

Dodajmy jeszcze takie szczegóły jak wprowadzenie statusu „w związku homoseksualnym” (niestety jeszcze nie w średniowiecznej Polsce), raport na temat osoby, która nas zaprosiła, nikomu nie potrzebne info o losowych zmianiach statusów naszych znajomych – sprzed powiedzmy np. 8 miesięcy, wejście (w końcu) w naszym „może_nie_aż_tak_średniowiecznym_kraju” facebook places…

ufff. I tak pewnie parę rzeczy pominąłem, no ale ostatnie 2 miesiące były dosyć intensywne.

No i pamiętajmy że lada tydzień będziemy mieli możliwość ścisłej integracji ze skype i tworzenia wideokonferencji na facebook.com 😉

Quo vadis facebooku?

Mam nieodparte wrażenie, iż wszystkie te zmiany są częścią jakiegoś większego planu, którego nie ogarniamy bo jesteśmy zbyt zajęci swoimi tablicami.

Podobno Mark nonstop zleca badania na temat postrzegania swojego kochanego tworu, jakieś tam eyetrackingi i inne neuromarketingowe badania. Ile w tym prawdy nikt nie wie.

Nie ulega jednak wątpliwości, iż facebook jest wspaniałym narzędziem w rękach konsumentów. Narzędziem dzięki któremu mogą wpływać na swoją ulubioną markę (sprawa loga GAP i niedawny mur służewiecki spod pędzla adisucks). Tylko czemu nie możemy wpływać na facebook’a?! Możemy co najwyżej ponarzekać, a potem…. zgadłeś Drogi Czytelniku…. możemy się przyzwyczaić.

A na koniec zagadka: Znajdź 3 różnice

O autorze

Pracę z mediami społecznościowymi rozpocząłem w 2010 roku w agencji Ogilvy Interactive. Kolejne doświadczenie zdobywałem jako dyr. ds. mediów internetowych w magazynie branżowym Brief oraz product manager w Grupie Onet-RAS oraz social media manager w Edipresse Polska.  Czytaj więcej >

POLULARNE WPISY

UDOSTĘPNIJ

Zobacz również na moje szkolenia

DODAJ KOMENTARZ