niedziela, 30 czerwca 2013

Ile waży hejter?

Pojęcie "hejter" (ang. hater) stało się ostatnio bardzo modne, a co za tym idzie zyskało kilka obiegowych definicji. Coraz częściej jednak się zdarza, że nie jest prawidłowo używane w kontekście konkretnych osób i ich wypowiedzi. Serwisy społecznościowe oraz blogi stały się naturalnym domem "hejterów" i polem ich działania. Ale kim oni właściwie są? Ile waży "hejter"?


Zacznijmy od analizy dostępnych w internecie definicji:Definicja #1
"A person that simply cannot be happy for another person's success. So rather than be happy they make a point of exposing a flaw in that person.

Hating, the result of being a hater, is not exactly jealousy. The hater doesnt really want to be the person he or she hates, rather the hater wants to knock somelse down a notch."
Ta definicja, pochodząca ze strony www.urbandictionary.com, szczególnie przypadła mi do gustu. Oddaje ona moim zdaniem najlepiej to kim jest "hejter" - osobą, która zawsze "szuka dziury w całym".  Przed czasami internetu to właśnie o takich jednostkach mówiono, że "hejtują". Jednak przeanalizujmy następującą sytuację:

Osoba X: "Tomek osiągnął wiele na polu marketingu interaktywnego"
Hejter: "Co z tego, jak dalej nie ogarnia social media"

Tomek może być najlepszy w tym co robi. Dzięki temu ma dużo pieniędzy i uznanie ludzi branży. Jednak "hejter" wypomni tak małą istotną rzecz dla ogólnej działalności Tomka, jaką jest nieumiejętne prowadzenie działań w mediach społecznościowych. 
W tym momencie nachodzi mnie refleksja. Jeśli Tomek, rzeczywiście sobie nie radzi to "hejter" tylko stwierdza pewien fakt, pewną oczywistość. Co w tym jest złego? Zwłaszcza, jeśli rzekomy "hejter" zgadza się z tym, że Tomek jest mistrzem pozostałych kanałów marketingu interaktywnego.

Definicja #2
"Zazdrosny koleś który nie potrafi cieszyć sie sukcesem kogoś innego, dlatego próbuje wytknąć w nim wszystkie możliwe wady.
1.
- Ten Arek ostatnio tyle kasy zarobił...a mu się nie należy, on nawet nie jest z tego osiedla!
- Skończ pi****lić hejterze.

2.
- Popatrz jakiego sobie Merca kupił, zasraniec...
- Jesteś hejterem. Harował ciężko, zarobił, to ma!"
Powyższa definicja oraz przykłady pochodzą ze strony www.miejski.pl.

Ta definicja jest tożsama z tą ze strony urbandictionary.com, jednak podane przykłady są bardziej interesujące. Różnią się one tym od poprzedniego, że to "hejter" pierwszy angażuje dyskusję o  negatywnym wydźwięku, z obrażaniem włącznie. Jest to moim zdaniem bardzo ważna kwestia gdy chcemy zdefiniować "hejtera".

Kim zatem jest "hejter"?


Definicja "hejtera" zależy, moim zdaniem, od 4 zmiennych. W zależności od tego jak odpowiemy sobie na poniższe 4 pytania (zmienne), nasza prywatna definicja "hejtera" może przybierać różne formy:
- czy "hejter" sam angażuje "hejt" i negatywne komentarze, czy robi to tylko gdy zostanie sprowokowany?
- czy "hejt" jest skierowany bezpośrednio do osoby "hejtowanej" czy okazywany wśród osób trzecich?
- czy "hejt" dotyczy tylko konkretnej osoby lub organizacji?
- czy "hejt" zawiera w sobie obrażanie lub wyzywanie?

Jak widać definicja osoby "hejtera" ma bardzo szerokie, wręcz wielowymiarowe spektrum. Dlatego odpowiedź na pytanie z tytułu wpisu brzmi: "Tyle ile wynosi nasza odporność na krytykę i wewnętrzna pewność siebie".  Bo tak naprawdę osoby, które nie są pewne siebie i swoich działań "hejterem" nazwą każdego, kto się z nimi nie zgadza.

Marketing

Blogosfera

Copyright © 2014 Why so social