czwartek, 19 kwietnia 2012

Windows 8 z interfejsem Metro. Czy rewolucja jest już blisko?

17 kwietnia miałem przyjemność uczestniczenia w konferencji Windows 8 Briefing, która odbyła się w Warszawie. Celem konferencji było przedstawienie programistom, designerom i blogerom nowego, rewolucyjnego interfejsu graficznego o nazwie Metro. Możliwości samego Metra, Windowsa jak i platform do tworzenia aplikacji na powyższy system pozytywnie mnie zaskoczyły. Ale po kolei...Konferencję rozpoczął swoim wystąpieniem Dariusz Piotrowski, który jest Dyrektorem działu Developer & Platform Group w Microsoft Polska. Jak przystało na osobę zajmującą tak wysokie stanowisko, Pan Dariusz łatwo, miło i przyjemnie wprowadził uczestników w to, czym jest Windows 8 z interfejsem Metro. Przedstawił również wykres z ilością zainstalowanych na świecie systemów Windows 7, Android oraz iOS:
Slajd z prezentacji Dariusza Piotrowskiego pokazujący liczbę zainstalowanych systemów operacyjnych Windows 7 oraz systemów konkurencji na świecie.

Liczby te były komentowane w kuluarach dosyć gorąco podczas przerwy na kawę. Otóż rzeczywiście używając terminologii marketingowej Microsoft ma największy zasięg i ilość leadów, aczkolwiek jakościowo użytkownicy Androida czy iOS są o wiele bardziej wartościowi i bogaci w wiedzę programistyczną i designerską.

Metroone.pl
Po Dariuszu Piotrowskim głos zabrał Mariusz Kędziora, który przedstawił ciekawą platformę Metroone.pl, która jest przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych tworzeniem aplikacji pod nowego Windowsa.Warto nadmienić, iż metroone.pl zostało upublicznione w sieci w dniu konferencji i jej uczestnicy dowiedzieli się o tym jako pierwsi.
Potem wystąpił jeszcze gościnnie Kamil Cybulski, przekonując słuchaczy, że aby zrobić biznes trzeba być pierwszym, który korzysta ze zmieniającego się świata, a my dzięki udziałowi w tej konferencji mamy taką możliwość. Na tym zakończyła się pierwsza część konferencji, która miała za zadanie pokazać główne zalety Windowsa 8 z interfejsem Metro czyli:


  • skalowalność systemu dla komputerów osobistych, tabletów i telefonów
  • od czasu Windowsa 95 jest to pierwszy system napisany całkowicie od nowa
  • system oparty o aplikacje

Po kawie i lekkim śniadaniu rozpoczęła się druga część konferencji, skierowana do designerów. Dwóch prelengentów przedstawiło czym inspirowany był nowy interfejs oraz ogólne zasady i rzeczy, o których warto pamiętać projektując aplikacje:

Najważniejsze rzeczy, na które powinien zwracać uwagę designer podczas projektowania aplikacji.

Kafelkowy układ ikon z wyraźnym prostym fontem z rodziny Segoe wygląda atrakcyjnie i przejrzyście. Nic dziwnego skoro zainspirowany został znakami komunikacji miejskiej oraz designem tabliczek informacyjnych.
Dlaczego design jest taki ważny? Otóż wedle danych Microsoftu użytkownicy chcą w pierwszej kolejności aplikacji ładnych, kolorowych. Szybkość działania i uruchamiania jest standardem do którego już się przyzwyczaili. W sumie trudno się z tym nie zgodzić ;)

Po następnej przerwie na kawę, z której przegoniły nas urocze i seksownie ubrane hostessy rozpoczęła się część przeznaczona dla programistów. Pomimo, iż moja wiedza z programowania kończy się na podlinkowaniu i pogrubieniu tekstu we wpisach na blogu, to całkiem sporo zrozumiałem. Oczywiście były momenty, w których prowadzący całkowicie odpływali, ale ich słowa nie były skierowane do prostego blogera, ale do mówiących specyficznym językiem programistów.
Przedstawione zostały możliwości platform do tworzenia aplikacji dla Windows 8. Muszę przyznać, iż prezentacje te, podczas których stworzono "na żywca" dwie aplikację zrobiły na mnie duże wrażenie.

Bartłomiej Zass w ciągu 20 minut swoje prezentacji tworzy prostą aplikację "Memory".
  
Następna część (po kolejnej przerwie na kawę) dotyczyła Windows Store, na którym można zarówno sprzedawać jak i kupować aplikacje oraz perspektyw dla rynku aplikacji. Dowiedziałem się na przykład, że założenie konta deweloperskiego to koszt 140 PLN, koszt otworzenia konta firmowego jest dwukrotnie wyższy i wynosi 280 PLN. Przedstawiciel Microsoftu przedstawił też predykcje na następne 2 lata dotyczące ilości komputerów z systemem Windows 8. Ostatni prowadzący opowiadał o swoim doświadczeniu w komunikacji na linii programista-designer. Na podstawie wybranych przykładów starał się przekonać słuchaczy dlaczego ścisła współpraca wyżej wymienionych osób może przynieść obustronne korzyści.

Predykcje na temat wzrostu liczby komputerów osobistych z Windows 8 w Polsce.

Ostatnią częścią konferencji był lunch, networking oraz konkurs, który prowadziła, zresztą jak całą konferencję, znana pogodynka i modelka Dorota Gardias. Do wygrania były tablety Samsung Slate. Szkoda, że nie udało mi się wygrać jednego egzemplarza (chociaż byłem całkiem blisko), bo pokusiłbym się pewnie o pierwszą recenzję sprzętu na blogu ;). Poniżej zdjęcie zwycięzców razem z prowadzącą:

Szczęśliwi zwycięzcy tabletów w towarzystwie uroczej Doroty Gardias.

Podsumowując konferencja Windows 8 Briefing była bardzo udana oraz świetnie zorganizowana. Dzięki temu dosyć łatwo udało się przełknąć pigułkę wiedzy na temat nowego, rewolucyjnego systemu operacyjnego i interfejsu od Microsoft. Swój udział mieli też prowadzący prezentacje, którym nie można było odmówić wiedzy merytorycznej oraz przyjaznego jej przekazywania.

Nie jest pytaniem "czy", ale "kiedy" Windows 8 stanie się standardem na świecie i w Polsce. Ludzie ogólnie boją się zmian, wolą pozostawać przy starych i sprawdzonych rozwiązaniach. Dlatego jednak potrzeba dać im i sobie trochę czasu na spróbowanie, dotknięcie (dosłownie), przekonanie się do zmian. Jednak Microsoft dzięki takim konferencjom skutecznie ten czas moim zdaniem skraca.

Marketing

Blogosfera

Wywiady

Copyright © 2014 Why so social